משק חקלאי-יצרני בכפר רופין

דגי נוי
גידול דגי נוי דורש מומחיות רבה, מקצועיות והתמדה. בחוות הגידול בכפר רופין נצבר ידע וניסיון רב שנים, אשר מעמיד את הענף במקום מצוין ביחס לחוות אחרות בארץ.
עיקר השיווק של דגי הנוי הוא לאירופה. הלקוחות מגיעים לכפר רופין ובוחרים את הדגים בהם הם מעוניינים; לאחר מכן הדגים נארזים בקופסאות עם מים וחמצן ומוטסים ליעדיהם השונים במחלקת המטען של מטוסי אל-על.
הצוות מבוסס על ארבעה חברים העובדים שנים רבות בענף, ולצדם עובדים זמניים המצטרפים בהתאם לעומס העבודה.

תמרים

מטע התמרים בכפר רופין הינו מהותיקים במגדלי "פרי העמק". חלק מהעצים הם בני 50 שנה ומתנשאים לגובה 15 מטר! הדבר כמובן מחייב עבודה בגבהים, ומהווה אתגר רציני בפני העובדים על כלי-הגובה. מטע התמרים של כפר רופין כולל 3,500 עצים מסוגים שונים – חיאני, לחים וחצי-יבשים, ומניב כ-500 טון בשנה. התמרים משווקים באמצעות ארגון הדקלאים לכל העולם ועומדים יפה בתחרות מול התמרים מארצות הים התיכון.

כר"מ זית שמן
כר"מ – כפר רופין ומירב – הקימו יחד את כרם הזיתים לשמן ששטחו כ-1,000 דונם. הזן העיקרי הוא הברנע מפיתוח ישראלי, שמתאים לאזור. המטע מניב שמן מעולה, אשר מופק בבית הבד האזורי של משקי בית שאן. הביקוש לשמן בארץ גדל משנה לשנה באופן עקבי והנטיעות של עצי הזית באזור מקיפות כבר 5,000 דונם.

לול
בכפר רופין ארבעה לולים לגידול פטם, המבוססים על שיטות גידול חדשניות (גידול אינטנסיבי). הגידול מתבצע בלולים מבוקרים על-ידי מחשב, השולט בטמפרטורה, בלחות, במים ובמזון.

רפת מרום גלבוע
לכפר רופין רפת משותפת עם קיבוץ מירב.
החולבות נמצאות במירב, על הגלבוע, וזוכות למזג אויר נוח יותר – כך גם עולה תנובת החלב. העגלות עוברות את תקופת ההתבגרות שלהן בכפר רופין. הרפת המשותפת מייצרת כ-9 מיליון ליטר חלב בשנה.

גידולי שדה
גידולי השדה כוללים חיטה, ירקות, אספסת, חמניות, תירס ותחמיצים לרפתות, על שטח של 3,500 דונם. מזה שלוש שנים הענף משותף עם הקיבוץ השכן מעוז חיים. בשנים בהן מחירי הגרעינים עולים, נהנה הענף מרווחיות, וזאת על אף הקשיים האקלימיים, האדמה הגירית והשימוש במים מליחים להשקיה.

צפרות
מרכז הצפרות הוקם על-ידי קיבוץ כפר רופין, בשיתוף עם מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע.
אזור עמק המעיינות וסביבתו עשירים במגוון מינים ובכמות מרשימה של ציפורים. הסיבות העיקריות לכך הן ציר הנדידה העולמי הראשי שעובר בעמק, והמגוון הגדול של בתי הגידול: בריכות הדגים, השדות והחורשות.
השמירה על בתי הגידול ועל מגוון מיני הציפורים היא צורך בינלאומי, אשר מחייב שיתופי-פעולה חוצי גבולות. המרכז פועל במסגרת פרויקט בינלאומי, שמטרתו לשלב את שמירת הטבע עם חינוך, תיירות ומחקר ליצירת אזור אקולוגי בר-קיימא.

דגי רופין - מעוז
שטחי בריכות הדגים בכפר רופין משתרעים על פני 1,550 דונם!
מתוכם 1,350 מוקצים לגידול דגי מאכל, קרפיונים, אמנונים ובורים. החל משנת 2016 יש לנו שותפות עם מדגה מעוז חיים על השטחים של שני הקיבוצים וביחד זהו הענף הגדול בארץ.
התפוקה השנתית משטח של כ- 2,500 דונם מגיעה לכ- 3,500 טונות דגים המשווקיםבאמצאות חברת "דגת הארץ". 

מטע מנגו
אחרי שנים רבות חזרנו לגדל מנגו בשטח של 240 דונם במורדות הגלבוע בשותפות עם קיבוץ מירב.
המנגו דורש קרקע ומים באיכות גבוהה ובשנים האחרונות מראה רווחיות גבוהה באופן יחסי למטעים האחרים.

אבנדנס
שותפות של הקיבוץ עם יזמים חיצוניים לגידול אצת ספירולינה ושיווקה כתוסף מזון.
החברה מתפתחת בקצב מהיר, משלבת חקלאות, הייטק ויוזמה וחלק גדול מעובדיה הם תושבי הקיבוץ.
https://www.youtube.com/watch?v=Bk_i9Ori6ic

כתבה בכלכליסט על דגי הנוי, האצות והשרימפס
http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3700345,00.htmlמשק חקלאי-יצרני בכפר רופין